Box reklamowy
Box reklamowy
Wydrukuj artykuł
2016-11-14 13:39:13

Ogólnopolska Manifestacja Pracowników Oświaty

Warszawa, 19 listopada 2016 r.

Manifestacja pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole” jest wspólnym wydarzeniem rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacji pozarządowych i ekspertów. Jej organizatorem jest ZNP.

Przebieg (trzy etapy):

I.                  Godz. 12.00 – 13.00, pl. Piłsudskiego (duża scena)

Start manifestacji i przemówienia

(wystąpią m.in. przedstawiciele ZNP i koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, nauczyciele, rodzice z ruchów „Rodzice przeciwko reformie edukacji” oraz „Zatrzymać Edukoszmar”, samorządowcy, dyrektorzy, absolwenci gimnazjum, goście. Następnie delegacja, składająca się z przedstawicieli wszystkich środowisk, złoży petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji).

II.               Godz. 13.15 – 14.00 Przemarsz z pl. Piłsudskiego przed gmach Sejmu RP

(trasa: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Matejki do ul. Wiejskiej)

III.           Godz. 14.00 – 15.00, ul. Wiejska (mała scena)

Usypanie kopca z kredy przed gmachem Sejmu, symbolizującego złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli. Kolejne wystąpienia w trakcie przemarszu. Zakończenie manifestacji.

Powodem protestu jest m.in.:

- demontaż systemu oświaty, polegający m.in. na likwidacji gimnazjów;

- zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy;

- zagrożenie utratą pracy wielotysięcznej grupy pracowników oświaty.

Uczestnicy i uczestniczki manifestacji skierują petycję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

„Reprezentujemy różne środowiska związane z edukacją i wiemy, że polska szkoła potrzebuje zmian. Uważamy jednak, że problem nie leży w istniejącym ustroju szkolnym. Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania. Dlatego domagamy się wstrzymania tej nieprzemyślanej reformy i rozpoczęcia dyskusji nad strukturą szkolną” – czytamy we wspólnej petycji.

--------------------------------------

Autokary powinny być oznaczone logo ZNP - po prawej stronie przedniej szyby (format a4 do druku TUTAJ).